The Revd Simon Askey, previously Dean of Undergraduate Law, University of London and Honorary Assistant Curate of the Benefice of Walworth, St John in the Diocese of Southwark, has been appointed as Priest-in-Charge of Holy Trinity, Micklegate, York. He was licensed by the Bishop of Selby on Sunday, 22 January 2023.

The Revd Michael Bushby, House for Duty Priest in Charge of Newbald, has been appointed as part-time Priest-in-Charge (0.2FTE) of the Benefice of Newbald for one year. He will be licensed by the Bishop of Hull at Hullen House on Thursday, 16th March 2023.

The Revd Deborah Coyne, Priest in Charge of Alne, and Brafferton with Pilmoor, Myton on Swale and Thormanby, resigned with effect from 10 January 2023.

The Revd Mick Fryer, Vicar of Elloughton and Brough with Brantingham, will retire on the 25th June 2023. His final service will be on Sunday, 25th June 2023.

The Revd Christine Haddon-Reece, who has held the Archbishop’s Permission to Officiate, has been appointed as Interim Priest-in-Charge (House for Duty) of Lastingham with Appleton-le-Moors, Rosedale and Cropton for a period of three years. She was licensed by the Bishop of Whitby on Sunday 22nd January 2023.

The Revd Dorothy Lambeth, Associate Minister of Riccall, Barlby and Hemingbrough, retired on the 8th January 2023.

The Revd Lindsey Pearson, Team Rector of Beeston in the Diocese of Leeds, has been appointed as Priest-in-Charge (Team Rector Designate) of Marfleet, Hull. She will be licensed by the Bishop of Hull in the Parish Church of St Hilda, Marfleet at 7.30pm on Thursday, 23rd February 2023.

The Revd Mark Poole, Assistant Curate of Rural East York, has been appointed as Interim Priest in Charge of the Barmby Moor Group Benefice for a period of three years. He will be licensed by the Bishop of Selby in St Catherine’s, Barmby Moor on Monday, 13th March 2023 at 7.30pm.

The Revd Nicholas Whetton, Chaplain to HM Prison, Hull, retired on the 31st January 2023.