The Archbishop of York has appointed Canon Linda Ali as a non-executive Member of the Chapter of York Minster for a period of three years with effect from 25th June 2021. She will be Collated to Chapter and recollated to the Canonry and Prebend of Riccall by the Archbishop in Bishopthorpe Palace on Friday, 25th June 2021 at 8.00am, and will be installed at York Minster on Sunday, 27th June 2021 during Evensong at 4.00pm.

The Revd Martin Allwood, Rector of The Street Parishes (near Malton), has resigned with effect from 9th July 2021 to be Priest in Charge / Interim Minister for the Charges of Monifieth and Carnoustie in the Diocese of Brechin, Scotland. His final service will be on the 20th June 2021.

The Revd Captain Rob Barker, Priest in Charge of Kirby Misperton with Normanby and Salton, and Middleton, Newton and Sinnington (near Pickering), has been appointed as Vicar of the same Benefices. He will be instituted by the Bishop of Whitby in St Andrew’s, Middleton on Tuesday, 29th June 2021 at 7.00pm.

The Revd David Biggs, Assistant Curate of Thirsk, has been appointed as Priest-in-Charge of Sessay, Sowerby and Thirkleby with Kilburn and Bagby. He will be licensed by the Bishop of Whitby in St Oswald’s, Sowerby at 3pm on Saturday, on the 31st July 2021.

The Revd Graham Potter, Team Vicar at St Barnabas, Keighley and Estates Pioneer in the Diocese of Leeds, has been appointed as Rector of Eston with Normanby. He will be collated by the Bishop of Whitby in Christ Church, Eston at 3pm on Sunday, 5th September 2021.